Zalety Noszenia

Zalety Noszenia

 

 

Wygoda, rozwój nerwowo-emocjonalny i dobre samopoczucie: to niektóre z korzyści jakie niesie ze sobą noszenie dziecka w nosidełku. Nieoceniony jest też pozytywny wpływ na rozwój fizyczny. Wielu z Was słyszało pewnie o kangurowaniu, dzięki któremu przedwcześnie narodzone dzieci szybciej przybierają na wadze dzięki bliskiemu kontaktowi fizycznemu z opiekunem. Pewne jest, że tulenie wpływa pozytywnie na wszystkie dzieci. 

Dr. Bill i Martha Sears tłumaczą, że noszenie pomaga maluszkom ćwiczyć system przedsionkowy, który jest częścią ucha wewnętrznego wspomagającego kontrolę nad poczuciem równowagi. Według nich taka stymulacja pomaga niemowlętom "lepiej oddychać i rosnąć, reguluje procesy fizjologiczne i poprawia rozwój motoryki." Dr. Sears dodaje, że noszenie dzieci wzmacnia ich czujność wzorkową i słuchową, a bliski kontakt z opiekunem wpływa na ogólny rozwój fizyczny. Tak, noszenie w nosidełku to świetny start dla rozwoju maluszka. 

Noszenie w nosidełku pozwala na odpowiednie ułożenie dziecka podczas  wzrostu. Kręgarz Dr. Casses tłumaczy, że dzieci rodzą się z podwójną kifozą kręgosłupa - piersiową i u jego podstawy, co nadaje kręgosłupowi kształt litery C. W miarę jak dziecko nabiera siły mięśniowej w odcinku szyjnym i zaczyna unosić główkę do góry zaczyna rozwijać się zaokrąglenie w odcinku szyjnym kręgosłupa, a następnie w odcinku lędźwiowym gdy dziecko zaczyna raczkować. Ten etap rozwoju wpływa na umiejętność zachowania równowagi w pozycji wyprostowanej w życiu dorosłym. Ważne jest, aby nosidełko wpływało na zdrowy rozwój kręgosłupa wspierając szyję i plecy dziecka oraz rozprowadzając w sposób ergonomiczny jego wagę poprzez biodra i nogi odciążając kręgosłup i biodra dziecka podczas rozwoju. Noszenie dziecka w prawidłowej pozycji wpływa pozytywnie na rozwój kręgosłupa w czasie wzrostu dziecka! 

Prawidłowa pozycja, jaką prezentujemy na naszych filmach instruktażowych nosidełek i chust to tzw. pozycja M, z kolanami wyżej niż pupka dziecka i wagą rozłożoną równomiernie poprzez uda i pupę i spoczywającą w hamaku nosidełka (a nie na kroczu dziecka), co odpowiednio wspiera kręgosłup. W pozycji M inaczej zwanej pozycją żabki, nosidełko nie powinno wystawać poza kolanka dziecka - nóżki od kolanka powinny zwisać swobodnie (bez nacisku na wewnętrzną stronę łydek) poza jego obręb. 

Poniższe zdjęcia pokazują optymalną ergonomiczną pozycję wspierającą tułów. Tkanina nosidełka tworzy odpowiednie podparcie tworząc rodzaj hamaka w którym spoczywa ciężar dziecka.

 

Dzieci noszone w pozycji pionowej lub w innych pozycjach, gdy nie śpią, mają mniejsze ryzyko rozwinięcia plagiocefalli. Fizjoterapeuta Dr. Jeanne Ohm tłumaczy, że plagiocefalia to nie tylko problem estetyczny. Może prowadzić do problemów neurologicznych. Zatem noszenie w pozycji pionowej pomaga wyeliminować nacisk na miękką czaszkę niemowlaka.

Noszenie w wygodnym ergonomicznym nosidle jest równie zbawienne dla noszącego. Dr. Ohm dodaje, że relaksyna może pozostawać w organizmie matki kilka miesięcy po porodzie. Ten hormon, obecny w organizmie ciężarnej rozluźnia spojenie łonowe podczas porodu. Upewnij się, że nosidełko dobrze leży i jest odpowiednio dopasowane i nie bój się zmieniać pozycji, aby zapewnić wygodę również sobie. Twoje zdrowie jest bardzo ważne dla Twojego dziecka.

Zalet noszenia jest wiele: od rozwoju kręgosłupa, po umiejętność zachowania równowagi, więc nie zwlekajcie i tulcie Wasze maluszki blisko - to świetny początek drogi po zdrowe ciało!

Powrót do blogu

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.