TULENIE MALUSZKA: NOWORODEK W NOSIDEŁKU

TULENIE MALUSZKA: NOWORODEK W NOSIDEŁKU

 

Trudno oprzeć się tuleniu noworodka. To dobrze, bo korzyści z przytulania nowo narodzonych dzieci jest mnóstwo.  

  • Noszenie maluszka w nosidełku ułatwia kangurkowanie (bezpośredni kontakt skóry matki i dziecka), które ma niezliczone korzyści dla dziecka; takie jak utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała, wspomaganie pracy serca i płuc oraz karmienia. 
  • Noszenie może powodować wydzielanie oksytocyny u kobiet i mężczyzn, co pozytywnie wpływa na tworzenie więzi i dobre samopoczucie. 
  • Noszenie dzieci sprawia, że mniej płaczą. 
  • Noszenie wspiera karmienie piersią. 
  • Dobra pozycja dziecka w nosidełku wspomaga zdrowy rozwój kręgosłupa. 
  • Pozytywne doświadczenia emocjonalne, jak kontakt wzrokowy, rozmowa czy sam dźwięk głosu rodzica czy opiekuna są podstawą rozwoju mózgu dziecka oraz jego kompetencji społecznych. 
  • Pionowa pozycja i delikatne kołysanie wspomagają procesy trawienne dziecka. 

Bliskość i przytulanie są naturalne, ale żebyście czuli się pewnie nosząc dziecko w nosidełku zebraliśmy kilka ważnych informacji dotyczących bezpieczeństwa oraz zestawienie różnych nosidełek Baby Tula. 

Jak nosić bezpiecznie

  1. W pierwszych czterech miesiącach życia dziecka należy zwracać szczególną uwagę na prawidłową pozycję w nosidełku czy chuście. Bardzo ważne jest również, aby utrzymywać dziecko wysoko w pionowej pozycji, ponieważ maluszek ma bardzo delikatne drogi oddechowe. To podobna pozycja do tej, w której nosilibyście dziecko na rękach. Trzeba również pamiętać, aby bródka dziecka nie była dociśnięta do jego klatki piersiowej i była od niej oddalona tak, abyście mogli włożyć 1-2 palce w przestrzeń pomiędzy nimi. To zapewni dziecku łatwość oddychania. Zwracaj również uwagę czy nosek maluszka nie opiera się o Waszą klatkę piersiową. 
  2. Upewniaj się, że buzia dziecka nie jest niczym zakryta. Nie okrywaj twarzy dziecka kocykiem, otulaczem czy czapeczką. Sprawdź czy główka i szyja dziecka są podparte, ale nie dopuszczaj do tego, by wywierany był na nie jakikolwiek nacisk. Taki nacisk może docisnąć bródkę do klatki piersiowej. Możesz pozwolić dziecku oprzeć policzek na Twojej klatce piersiowej - będzie słyszało bicie Twojego serca. Najważniejsze to być uważnym i regularnie sprawdzać ułożenie dziecka. 
  3. Noszenie dzieci wspomaga ich rozwój z punktu widzenia fizjologicznego. Gdy dziecko się rodzi jego kręgosłup ma kształt litery C. Z czasem jest w stanie trzymać szyję i podnosić główkę i wtedy rozwija się również wygięcie w odcinku szyjnym kręgosłupa. Prawidłowe używanie dobrze dobranego nosidełka może wspomagać rozwój kręgosłupa. Upewnij się, że Twoje dziecko jest prawidłowo ułożone w nosidle, w sposób, który podpiera szyję i plecy, ciężar maluszka jest równomiernie rozłożony, a kręgosłup odciążony poprzez ergonomiczne ułożenie bioderek i nóżek. 

Nosidełko miękkie  

Jeśli zdecydujesz się na jedno z naszych ergonomicznych nosidełek miękkich zapinanych na klamry, dla dzieci od 3.2 kg do 20.4 kg idealne będą Explore i Free-to-Grow. Regulowany panel nosidełek można dopasować do dziecka na wysokości i szerokości zapewniając pozycję żabki (pozycja M) i zaokrąglone plecki. Regulowany panel zapewnia wsparcie pleców i szyi malutkich dzieci. 

Poniżej film przedstawiający jak nosić noworodka w nosidełku Explore: 

Pamiętajcie, aby wybrać nosidełko, które będzie odpowiadać Waszym wymaganiom. Na szczęście w Tula mamy wiele opcji, które sprawią, że noszenie dziecka blisko przy piersi będzie wspaniałą przygodą i okazją do nawiązania więzi. 

Powrót do blogu

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.