Pozytywny wpływ noszenia

Pozytywny wpływ noszenia

Wygoda, rozwój społeczny i nerwowy oraz dobre samopoczucie:  to tylko niektóre z wielu powodów, dla których warto nosić w nosidełku - ale czy zdawaliście sobie sprawę z tego, że noszenie w ergonomicznej pozycji wpływa również na rozwój fizyczny dziecka?  Wielu noszących zna zagadnienie kangurkowania i badań na ten temat, które wskazują, że dotyk i przytulanie mają zbawienny wpływ na przedwcześnie urodzone dzieci, które dzięki temu szybciej przybierają na wadze. Faktem jest, że noszenie dobrze wpływa na wszystkie dzieci. 

Dr. Bill i Martha Sears tłumaczą, że noszenie pomaga maluszkom ćwiczyć układ przedsionkowy ucha wewnętrznego, który wpływa na poczucie równowagi. Według Sears and Sears stymulacja poprzez noszenie pomaga dzieciom "lepiej oddychać i rozwijać się, wpływa na rozwój fizjologiczny, poprawia rozwój motoryczny". Doktor Sears dodaje, że noszenie ma pozytywny wpływ na sprawność wzrokową i słuchową, a dzięki bliskości z opiekunem poprawia się funkcjonowanie całego organizmu. To fakt – noszenie to dobry start!

Babywearing wspiera odpowiednią fizjologiczną pozycję dziecka podczas jego wzrostu. Dr. Casses, chiropraktor tłumaczy, że dzieci rodzą się z dwoma tzw. wygięciami w kręgosłupie - jednym w połowie pleców, a drugim u podstawy kręgosłupa, co odpowiada kształtowi litery C. W miarę jak maluszek rozwija mięśnie karku i zaczyna utrzymywać główkę zaczyna tworzyć się łuk kręgów szyjnych oraz łuk w odcinku lędźwiowym gdy dziecko zaczyna raczkować.  Te etapy rozwoju pozwalają dorosłemu człowiekowi kontrolować równowagę ciała w pozycji wyprostowanej. Dlatego istotne jest, aby nosidełko było użytkowane tak, aby wspierać zdrowy rozwój kręgosłupa, co oznacza, że powinno wspierać odcinek szyjny i plecy dziecka i ergonomicznie rozkładać ciężar ciała poprzez biodra i nóżki zmniejszając w ten sposób nacisk na kręgosłup. Noszenie dziecka w odpowiedniej pozycji to klucz do zdrowego rozwoju kręgosłupa!  

Odpowiednia pozycja, którą pokazujemy w filmach instruktażowych na naszej stronie to pozycja M, inaczej zwana pozycją żabki. Kolanka dziecka ułożonego w odpowiedni sposób są wyżej niż jego pupka, a ciężar ciała spoczywa na udach z podpartym kręgosłupem. W takiej pozycji nosidełko nie powinno sięgać dalej niż kolana dziecka, a nóżki od kolana powinny swobodnie zwisać bez nacisku na łydki. 

Poniższe zdjęcia pokazują optymalne ergonomiczne pozycje, w których materiał nosidełka wspiera bioderka dziecka, a ciężar ciała spoczywa w 'hamaku' nosidełka:  

Dziecko noszone w pozycji pionowej lub w różnych pozycjach w ciągu dnia redukuje ryzyko plagiocefalii. Dr. Jeanne Ohm tłumaczy, że plagiocefalia,  polegającej na spłaszczeniu głowy dziecka to nie tylko problem kosmetyczny. Spłaszczenie głowy może prowadzić do problemów neurologicznych u niemowlaków. Noszenie dziecka w pozycji pionowej eliminuje nacisk na jeszcze miękką główkę. 

Nosidełko powinno być równie wygodne i ergonomiczne dla osoby noszącej. Upewnij się, że nosidełko jest dobrze dopasowane i nie bój się zmieniać pozycji dziecka nawet dla własnego komfortu i zdrowia. 

Od wpływu na rozwój kręgosłupa, aż po poczucie równowagi, zalet noszenia jest tak wiele... noście, przytulajcie i pamiętajcie, że wspieracie Wasze dziecko w rozwoju fizycznym i psychicznym! 

Powrót do blogu

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.