Podróżuj samolotem z dzieckiem jak profesjonalista: podręcznik rodzica

Podróżuj samolotem z dzieckiem jak profesjonalista: podręcznik rodzica

 

Mama z dzieckiem w nosidełku na lotnisku

Podróżowanie z dzieckiem to przygoda niepodobna do żadnej innej, a wiąże się z wieloma pytaniami i wątpliwościami. Od tego, kiedy zacząć latać z maluchem, po pakowanie niezbędnych rzeczy i poruszanie się po lotnisku. Odpowiadamy na najbardziej palące pytania dotyczące latania z dzieckiem, dostarczając cennych spostrzeżeń, które sprawią, że podróż będzie bezpieczna, wygodna i bezstresowa.

 

Kiedy najlepiej zacząć latać z dzieckiem?


Idealny wiek na rozpoczęcie latania z dzieckiem często zastanawia rodziców. Nie ma ścisłych przepisów, ale na decyzję powinny mieć wpływ różne czynniki. Według NCT niemowlęta muszą mieć co najmniej dwa tygodnie, zanim będą mogły podróżować, chociaż niektóre linie lotnicze dopuszczają na pokład niemowlęta siedmiodniowe. Zaleca się sprawdzenie w liniach lotniczych limitów wagowych lub wiekowych. Należy pamiętać, że niektóre linie lotnicze mogą wymagać zaświadczenia od lekarza o zdolności do lotu, jeśli dziecko ma mniej niż dwa tygodnie.
W przypadku mam, które przeszły cesarskie cięcie, zaleca się odczekanie do sześciotygodniowej kontroli poporodowej przed rozważeniem podróży samolotem, konsultacja z lekarzem jest zawsze dobrym rozwiązaniem. Etap rozwoju i ogólny stan zdrowia dziecka są kluczowymi czynnikami decydującymi o jego gotowości do lotu. Wskazane jest skonsultowanie się z pediatrą, ta rada dotyczy również starszych dzieci borykających się z takimi problemami jak bóle brzucha lub infekcje.
Dodatkowo, odczekanie miesiąca przed lotem może przynieść korzyści, pozwalając Tobie i Twojemu dziecku na przyzwyczajenie się do nowej rutyny. Ten okres adaptacji jest szczególnie ważny, ponieważ noworodki są bardziej podatne na infekcje w ciągu pierwszych czterech tygodni życia (warto ich unikać przed pierwszymi szczepieniami).

 

Co zabrać ze sobą do samolotu


Pakowanie się na lot z dzieckiem wymaga starannego planowania. Oto kilka niezbędnych przedmiotów do bagażu podręcznego, które zapewnią płynną podróż:

Torba na pieluchy: Spakuj do niej pieluszki, chusteczki nawilżane i woreczki jednorazowe. Dołącz kompaktową kosmetyczkę, aby uniknąć zabierania całego bagażu podręcznego do toalety z powodu ograniczonej przestrzeni.
Dodatkowa odzież: Zabierz ze sobą dodatkową odzież dla siebie i dziecka. Przydadzą się, jeśli dziecko rozleje napój podczas turbulencji lub będzie ulewać podczas lotu.
Torba na brudne ubrania: Spakuj torbę na brudne ubrania, aby zachować świeżość bagażu podręcznego.
Smoczki: Zabierz ze sobą kilka wysterylizowanych smoczków, jeśli Twoje dziecko ich używa. Ssanie może pomóc wyrównać ciśnienie w uszach podczas startu i lądowania.
Kocyk: Zabierz ze sobą kocyk dziecka, aby czuło jego kojacy zapach
Ściereczki: Spakuj kilka ściereczek do czyszczenia rozlanych płynów.
Mleko modyfikowane i jedzenie: Upewnij się, że masz wystarczającą ilość mleka modyfikowanego do karmienia butelką i jedzenia, jeśli dziecko zaczęło przyjmować pokarmy stałe podczas podróży. Przekąski mogą być świetnym sposobem na zapewnienie maluchom rozrywki w samolocie, jeśli zaczęły już jeść pokarmy stałe.
Zabawki i książki: Spakuj zabawki i książki dla rozrywki. Rozważ kolorowanki, naklejki wielokrotnego użytku i fidget spinnery z przyssawkami; to nasze ulubione. Pamiętaj, aby sprawdzić zasady dotyczące bagażu podręcznego z dużym wyprzedzeniem. Większość linii lotniczych oferuje bezpłatny przewóz wózków dziecięcych.

Czy można zabrać jedzenie dziecka na pokład

Podróżując z dzieckiem, możesz zabrać ze sobą w bagażu podręcznym wystarczającą ilość pokarmu dla niemowląt, mleka dla niemowląt i wysterylizowanej wody. Nie ma określonego prawnego limitu ilości, ale zalecamy wcześniejsze potwierdzenie na lotnisku, ponieważ niektóre z linii lotniczych mogą mieć własne przepisy.

Dozwolone jest przewożenie mleka z piersi w bagażu podręcznym, nawet jeśli nie wieziesz dziecka. Należy jednak pamiętać, że mrożone mleko z piersi nie jest dozwolone w bagażu podręcznym.

Objętość każdego pojemnika z mlekiem z piersi nie może przekraczać 2000 ml. Pojemniki te zostaną poddane kontroli bezpieczeństwa w punkcie kontroli bezpieczeństwa, a personel lotniska może być zmuszony do ich otwarcia w celu sprawdzenia płynów.

 

Mama z dzieckiem w nosidełku w pozycji przodem do rodzica na lotnisku

Jak poruszać się w samolocie i na lotnisku z dzieckiem

Podróżując z dzieckiem, masz kilka wygodnych opcji. Jedną z najprostszych jest korzystanie z nosidełka dla niemowląt, które pozwala trzymać maluszka blisko siebie podczas lotu. Pozycja przodem do do świata w nosidełku jest idealna podczas krótkiego lotu, zapewniając swobodę - dwie wolne ręce i łatwoś poruszania się. Ułatwia:

  • wizyty w toalecie,
  • spożywanie posiłku podczas lotu,
  • lub zajmowanie się innymi dziećmi.

Niektóre lotniska mogą nawet zezwolić na trzymanie dziecka w nosidełku podczas przechodzenia przez skanery bezpieczeństwa, co może być pomocne, jeśli dziecko śpi lub czuje się przytłoczone, choć zależy to od lotniska.

Alternatywnie można rozważyć zabranie fotelika samochodowego dla dziecka. Nawet jeśli nie planujesz używać go podczas lotu, może to być korzystne podczas podróży. Większość linii lotniczych zezwala na bezpłatne odprawienie fotelika samochodowego do luku bagażowego, oprócz zwykłego limitu bagażu. Zasada ta dotyczy fotelików samochodowych dla maluchów, fotelików podwyższających i nosidełek dla niemowląt.

Podróżowanie z dzieckiem to ekscytująca przygoda, która może wymagać kilku zmian, ale zaufaj nam, możesz odwiedzić prawie każde miejsce z maluchem na pokładzie! Zachowaj zimną krew, pozbądź się zmartwień i pamiętaj, że dasz radę. Jesteśmy pewni, że uzbrojony w tę wiedzę, wyruszysz na wakacje dobrze przygotowany i bardziej spokojny.

W następnym wpisie na blogu opowiemy o tym, jak sprawić, by podróżowanie z dzieckiem przez kontrolę bezpieczeństwa na lotnisku było dziecinnie proste. Od specjaonych przejść dla rodzin i dedykowanej pomocy, po obsługę sprzętu dla niemowląt i pasów dla dzieci. Bądźcie na bieżąco z najważniejszymi wskazówkami, aby zapewnić bezstresowe doświadczenia na lotnisku!

Widok z okna w samolocie
Powrót do blogu

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.