Jak zorganizować życie z dwójką dzieci

Jak zorganizować życie z dwójką dzieci


 

Pojawienie się pierwszego dziecka to wielka zmiana w życiu rodzinnym. Drugie i trzecie dziecko to jednak inne sytuacje i doświadczenia, których z pewnością nie mieliście z pierwszym. Choćby te momenty, kiedy dwójka dzieci płacze jednocześnie, domagając się czegoś zupełnie innego, może sprawić, że poczujecie, że jest Was za mało. Rosnąca rodzina to coraz to nowe wyzwania, dlatego chcemy podzielić się z Wami tym, czego zdążyliśmy się nauczyć na ten temat. Warto przeczytać!

Bądźcie gotowi na nowe wyzwania i na nowe wspaniałe doświadczenia!

Na pewno trzeba będzie dostosować się do wymagań nowego członka rodziny, to zupełnie normalne. Z pewnością też w niektórych sytuacjach będzie Wam raźniej niż za pierwszym razem. Ciąża czy opieka nad noworodkiem to obszary, które są już Wam znane. Druga ciąża zapewne szybciej zleci, a codzienne rytuały dotyczące maluszka nie będą tak wyczerpujące jak za pierwszymi razem. Warto się tym wspólnie cieszyć! 

Czego najbardziej potrzebujesz

Jeśli masz szczęście i zachowaliście ubranka i akcesoria po pierwszym maluszku, jesteście do przodu. Produkty dziecięce ciągle ewoluują, dlatego warto, bazując na własnych doświadczeniach, przemyśleć, co trzeba usprawnić lub zastąpić. Jeśli z pierwszym dzieckiem używałeś Tuli Standard (Baby) z Wkładką dla Niemowlaka, teraz możesz zastanowić się, czy nie wybrać nosidełka Tula Free-to-Grow lub Explore, które oferują dokładnie te same możliwości co Standard, ale nie trzeba w nich stosować wkładki.

I nie bój się prosić o pomoc! Jeśli rodzina i przyjaciele chcą sprawić maluszkowi prezent, może warto zastanowić się, czy nie lepiej poprosić ich o pomoc w obowiązkach i dać sobie trochę odpocząć. Czasem wystarczy, że ktoś pozmywa za Ciebie naczynia, albo przywiezie obiad… Baby Shower jest coraz bardziej popularne w Polsce, ale gdy już wszystko masz po pierwszym dziecku, może dobrym pomysłem jest zrobić tego dnia wydarzenie polegające na przemeblowaniu pokoju dla pierwszego dziecka lub dostosowaniu sypialni na przyjęcie drugiego. A może wspólnie ze znajomymi przygotować posiłki, które można zamrozić, choćby na te kilka dni po powrocie do domu ze szpitala.

Wciągnij pierwsze dziecko w przygotowania

Pierwsze dziecko często bardzo przeżywa pojawienie się nowego członka rodziny. Możesz mu pomóc w przyjęciu brata lub siostry, angażując je w dekorowanie pokoiku, zabierając je na wizyty u ginekologa, czytając książki o narodzinach dziecka, wspólnie pakując torbę do szpitala. Niektórzy kupują dzieciom lalki-noworodki, które mają wprowadzić je w opiekę nad maluszkiem.

Zastanów się również nad drobnym upominkiem od nowego dziecka dla starszego rodzeństwa, który sprawi na pewno dużą przyjemność szczególnie wtedy, gdy rodzina i przyjaciele będą odwiedzać maluszka. Możesz też zachęcić starszaka do stworzenia rysunków i upominków dla dzidziusia.

Nosidełko to najlepsze narzędzie przetrwania

Oczywiście uważamy, że nosidełko czy chusta to podstawowy i niezbędny element wyposażenia rodziny z dzieckiem, i z naszych własnych doświadczeń wiemy, że noszenie ratuje życie, gdy w rodzinie pojawia się noworodek, który wymaga tyle samo opieki, co starsze rodzeństwo. Mieć dwie wolne ręce tuląc czy karmiąc maluszka to nieoceniony dar, który doceni każdy rodzic. Z maluszkiem w nosidełku jesteś w stanie zapewnić mu swoją bliskość, ale nie pozbawiasz jej też starszego rodzeństwa. Nadal możecie trzymać się za ręce, wspólnie przygotować kanapki i wybrać się do zoo.

Oprócz nosidełek, w których można nosić dzieci od 3.2 do 20.4 kg mamy również nosidełka Toddler dla starszaków (11-27 kg), które mogą okazać się bardzo przydatne, kiedy starsze dziecko będzie potrzebowało Waszej bliskości. Zdarza się, że starsze dzieci rozwojowych i emocjonalnych trudności. Noszenie starszaka dostarczy mu ttak bardzo potrzebnej w tym bogatym w nowe emocje czasie  okresie bliskości lub odpoczynku.

Czas dla starszego dziecka

Opieka nad noworodkiem pochłania wiele czasu: karmienie, zmiany pieluszek itp. Postaraj się znaleźć czas dla starszego dziecka. Można poczytać książkę, pójść na spacer czy spróbować czegoś nowego. To ważne, aby starsze dziecko czuło, że jest równie ważne jak maluszek, któremu wszyscy w tym gorącym okresie poświęcają dużo uwagi. Warto ustawić sobie przypomnienie, bo obowiązki związane z maluchem mogą naprawdę wyczerpać i pochłonąć do reszty.

Dziel się obowiązkami

Gdy masz dwójkę lub więcej dzieci dobrze jest dzielić się obowiązkami i opieką nad nimi. To szczególnie ważne, gdy maluszek nie śpi jeszcze regularnie i często nie przesypiacie nocy. Licz na wsparcie i nie bój się prosić o pomoc. Przed narodzinami dziecka spróbujcie w rodzinie ustalić jak, efektywnie radzić sobie z zadaniami.

Ustal porządek dnia

Ustalenie porządku dnia, gdy tak wiele dzieje się w rodzinie, może mieć korzystny wpływ na Twoje starsze dzieci. Świadomość tego, czego można się spodziewać, pozwala dziecku lepiej radzić sobie z nowościami i zmianami, które w tym okresie są nieuniknione. Zasady pomogą również Tobie w planowaniu czasu z dziećmi. Jeśli dotąd Ty kładłaś starsze dziecko spać, a wiesz, że z pojawieniem się kolejnego będziesz na jakiś czas musiała zmienić tę zasadę będzie Ci łatwiej, jeśli zrobicie to tuż przed pojawieniem się maluszka.

Pudełko cichej zabawy

Kiedy maluszek śpi lub jest karmiony daj starszemu dziecku do zabawy puzzle, kolorowanki i inne zabawki, które pozwolą mu bawić się w ciszy, dzięki czemu unikniesz sytuacji, gdy starszak przerywa sen tak potrzebny noworodkowi. Zabawki do cichej zabawy trzymaj w specjalnym pudełku czy koszyku, tak aby starszy brat czy siostra mieli do nich dostęp, gdy tylko niemowlę będzie potrzebowało trochę więcej spokoju.

Pamiętaj o swoim zdrowiu

Czas, w którym dzielisz obowiązki między starszym dzieckiem a noworodkiem, może być wyczerpujący nie tylko psychicznie, ale fizycznie! Po angielsku mamę w takim okresie nazywa się „mombie” (mama + zombie). Musisz pamiętać, aby dbać również o siebie. Każdy robi to inaczej, ale na pewno zawsze warto pamiętać o piciu wody i jedzeniu! Resztki z obiadku starszaka to zdecydowanie za mało!

Pozwól sobie na przerwę

Z pewnością zdajecie sobie sprawę, że to będzie czas wypełniony niespodziankami i nowymi doświadczeniami. Kiedy pierwszy raz zostaliście rodzicami uczyliście się nowych rzeczy i udało się Wam osiągnąć na tym polu sukcesy. Teraz będzie tak samo, ale bądźcie również wyrozumiali dla własnych słabości. Pamiętajcie, że trudności to tylko etap i że nie jesteście jedynymi, którzy je przechodzą. Dzieci tak szybko rosną, warto więc dostrzegać i cieszyć się małymi rzeczami.   

Czy macie rady dla rodziców oczekujących na kolejne dziecko? Podzielcie się nimi z nami!  

Dziękujemy członkom naszej społeczności, którzy opowiedzieli nam o ich doświadczeniach, dzięki którym powstał ten artykuł: Vicky M., Paula G. oraz April B.

Powrót do blogu

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.