Jak karmić i nosić

Jak karmić i nosić

Czy jesteś świeżo upieczonym rodzicem, który uczy się karmić maluszka, rodzicem dziecka adoptowanego, który dzięki karmieniu nawiązuje więź czy opiekunem, który podaje dziecku butelkę lub ściągnięte z piersi mleko ... najistotniejsze, to wiedzieć jak ważne jest budowanie więzi między rodzicem a maluszkiem. Jedną z najwspanialszych zalet noszenia jest możliwość zapewnienia dziecku bliskości w każdym momencie. Czy to nie wspaniałe, że można również karmić maluszka w nosidełku! Dowiedzcie się dlaczego karmienie i noszenie to idealna para w pielęgnacji dziecka i jego zdrowia oraz jak karmić w nosidełku! 

 

DLACZEGO?

Karmienie piersią ma wiele zalet. Dla dziecka oznacza zmniejszenie ryzyka alergii, infekcji, chorób, cukrzycy typu 1 oraz otyłości. Matki, które karmią piersią rzadziej dosięga depresja poporodowa, rak piersi, choroba wieńcowa i reumatyzm. Karmienie piersią to również oszczędności.  

Noszenie ma również wiele zalet, między innymi: rozwój zdolności poznawczych i społecznych, nawiązywanie więzi emocjonalnych między rodzicem/opiekunem i dzieckiem co wpływa również na zwiększenie odporności u dziecka i obniżenie stresu u dorosłego! Każdy noszący korzysta z tych zalet: mama, tata, opiekun, rodzic adopcyjny, dziadkowie a nawet rodzeństwo. 

Noszenie pomaga, gdy pojawiają się problemy z karmieniem. Według Dr. Sears'a niektóre dzieci jedzą lepiej gdy są w ruchu, który działa na nie relaksująco zarówno w sensie psychicznym jak i fizycznym (rozluźnia mięśnie). Dr Sears podkreśla, że dzieci ze wzmożonym napięciem mięśniowym mogą jeść lepiej w ruchu. 

Noszenie wpływa również na produkcję mleka i wzrost wagi dziecka. Kontakt skóra do skóry pozwala dziecku jeść częściej i wspomaga organizm mamy wzmagając laktację. 

Pionowa pozycja w nosidełku ma również pozytywny wpływ na trawienie. Gdy dziecko znajduje się w tej pozycji, grawitacja wspomaga serie skurczów jelit zwanych perystaltyką, które pomagają przeprowadzić jedzenie przez system trawienny. Badania wskazują, że utrzymywanie główki dziecka wyżej niż jego stopy pozwala mu kontrolować przepływ pożywienia i płynów w organizmie i zmniejsza ryzyko zakrztuszenia.

JAK:

Zanim zaczniesz

Po pierwsze, pamiętaj, że bezpieczeństwo jest najważniejsze podczas karmienia piersią czy butelką w nosidełku. Szczególnie w pierwszych 4 miesiącach życia układ oddechowy dziecka jest delikatny, na co trzeba zwracać uwagę również podczas karmienia. Noszenie w nosidełku ma z zasady naśladować pozycję dziecka, gdy nosisz je w ramionach, ale należy upewniać się czy główka dziecka znajduje się na odpowiedniej wysokości, tak abyście mogli pocałować maluszka w czoło i tak, aby jego bródka nie opierała się o jego klatkę piersiową. Upewniaj się z dużą częstotliwością, że broda dziecka i klatka piersiową są oddalone od siebie o dwa palce dorosłego. W ten sposób zabezpieczysz drogi oddechowe maluszka i utrzymasz odpowiednią pozycję.

Teraz opowiemy jak karmić dziecko w nosidełku.

Na początek warto nauczyć się dwóch podstawowych umiejętności jakimi są karmienie piersią i noszenie w nosidełku - połączenie ich stanie się od razu łatwiejsze. Ucząc się zakładać nosidełko pamiętaj, aby maluszek był spokojny i nakarmiony. Dobrze też mieć obok siebie kogoś, kto pomoże w pierwszych próbach - partner, czy przyjaciółka!

W co się ubrać

Karmienie w nosidełku nie wymaga specjalistycznej garderoby, ale dobrze założyć coś co ułatwi Ci wykonywanie tej czynności. Rozciągliwa koszulka lub dekolt w serek to dobry wybór. Niektóre mamy podkładają zwinięty otulacz pod pierś, aby miała podparcie. Inne lubią mieć na sobie dwie koszulki, jedną podnoszą do góry, a drugą na ramiączkach spuszczają w dół. Wszystkie strategie są dobre, wystarczy wybrać tę która odpowiada Tobie. 

W nosidełku

Jeśli nosisz w nosidełku ergonomicznym jest kilka spraw, które warto wiedzieć. Nosidełko Tula ma regulację pod ramionami i z przodu, można poluzować taśmy podtrzymując maluszka jedną ręką. Idealne ułożenie do karmienia piersią to takie, w którym usta dziecka są na wysokości sutka. Możliwe, że będziesz musiała poluzować pas biodrowy, aby obniżyć nieco nosidełko na biodra, Pamiętaj, że dziecko ma cały czas być blisko Ciebie. Chodzi o to, by przenieść środek jego ciężkości nieco niżej tak, aby jego brzuszek był bliżej Twojego a jego usta w linii z sutkiem. 

Nasz koleżanka Rachel Parker pokazuje jak karmi piersią w nosidełku Tula: 

W chuście

Jeśli karmisz w chuście radzimy podtrzymać maluszka jedną ręką jednocześnie poluzowując materiał na kółkach drugą ręką jak na video. Nadal istotne jest, aby utrzymać pozycję brzuszek do brzuszka i nóżki w pozycji żabki również podczas karmienia i pamiętać, aby podnieść maluszka wyżej po zakończeniu karmienia.

Aby upewnić się, że pozycja jest prawidłowa, sprawdź czy ciężar ciała dziecka bezpiecznie spoczywa w 'hamaku' chusty i  że napięcie tkaniny jest odpowiednie aby utrzymać usta dziecka na wysokości sutka mamy.  

Niektórzy rodzice i opiekunowie wybierają pozycję kołyski. Jeśli chcesz karmić w chuście w ten sposób skonsultuj się z doświadczonym doradcą noszenia, który zdradzi Ci tajniki tej dosyć wymagającej pozycji. 

Karmienie

Przystawiając maluszka do piersi pamiętaj, aby zwrócić uwagę czy jego bródka nie opiera się na klatce piersiowej (między brodą a klatką piersiową powinien być odstęp dwóch palców dorosłego) i czy nos dziecka nie jest zatkany. Zwracając uwagę czy główka dziecka nie jest w żaden sposób dociskana tkaniną do jego klatki piersiowej, podtrzymuj jego plecy i szyję jedną ręką i podaj mu pierś. Karmienie dziecka w nosidełku jest bardzo pomocne, ale bezpieczeństwo powinno stać zawsze na pierwszym miejscu. Karmienie w nosidełku nie sprawia raczej, ze masz dwie wolne ręce - używasz ich do zapewnienia maluszkowi wygody i bezpieczeństwa, podajesz pierś lub butelkę - ale na pewno daje Ci więcej mobilności i ułatwia życie. 

Zawsze miej na uwadze bezpieczeństwo Twojego dziecka. Nie przykrywaj niczym jego twarzy (musi być widoczna), upewniaj się, że ma dostęp powietrza. Możesz osłonić się aby zapewnić sobie prywatność, ale pod warunkiem, że widzisz buzię maluszka podczas karmienia. Zwracaj uwagę na dźwięki jaki wydaje niemowlę podczas karmienia. Gdy jakiś dźwięk Cię zaniepokoi oderwij dziecko od piersi i podaj mu ją ponownie stosując się do powyższych zaleceń. 

Karmienie piersią w nosidełku to doświadczenie, które daje siłę Tobie i wpływa dobrze na psychikę i rozwój fizyczny Twojego dziecka. 

RADY:
Bądź gotowa – już wiesz jak i dlaczego
Bezpieczeństwo ponad wszystkim – pamiętaj, że dziecko powinno być na takiej wysokości, która pozwala na to by pocałować je w główkę, sprawdzaj czy dziecko ma dostęp powietrza
Bądź pewna siebie – pamiętaj, że dajesz dziecku najpiękniejsze prezenty: miłość, pielęgnację, bliskość i zdrowie 
Bądź cierpliwa – daj sobie czas na naukę, pozwól sobie na przerwy, spróbuj jeszcze raz, zrób coś innego żeby się uspokoić
Bądź zmotywowany – zapewnij sobie wsparcie i wytłumacz partnerowi dlaczego to jest ważne.

 

 

Powrót do blogu

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.