Dbaj o Ziemię w domu

Dbaj o Ziemię w domu


Zwykle Dzień Ziemi to okazja do wyjścia na zewnątrz i podziwiania świata i jego cudów. W Polsce od kilku dni możemy znów odwiedzać lasy, ale większość czasu spędzamy nadal w domach. Tutaj też możemy dbać o naszą planetę. Nasi koledzy z Baby Tula w Stanach i Cameo z Meeyoo Handwoven zebrali kilka pomysłów na to jak zacząć lub kontynuować ekologiczny sposób życia zostając w domu. 

Jedz bezmięsne potrawy   

Wiadomo już, ze wielkie hodowle zwierząt mają duży wpływ na zmiany klimatu. Jedzenie wegetariańskich posiłków, choć raz w tygodniu oznacza obniżenie konsumpcji mięsa o prawie 15%. Teraz, gdy większość posiłków przygotowujemy w domu, mamy większy wpływ na to co jemy.

Używaj ściereczek z tkaniny 

Używając ręczników papierowych w domu, zużywamy tony papieru... może warto wrócić do wielorazowych ścierek z tkaniny. Warto zrobić takie ściereczki i szmatki ze starych koszulek i ubrań!  

Przetwarzaj i kompostuj 

Warto dokładnie zbadać jakie są wytyczne dotyczące segregacji śmieci. Jeśli masz ogródek, zacznij robić kompost! 

Wielorazowe butelki na wodę 

Wielorazowa butelka czy bidon nie muszą służyć tylko podczas wyjść. Używajcie ich również w domu. Warto zaopatrzyć się w filtr wody i przestać kupować wodę w plastikowych butelkach.  

Rozwieszaj pranie do suszenia 

Susząc pranie na sznurku czy stojaku zużywasz mniej energii i możesz zredukować ślad węglowy Twojego gospodarstwa domowego o 1000 kg rocznie! 

Planuj posiłki, rób listę zakupów

Aby wyeliminować ilość zepsutego jedzenia, które wyrzucamy, planuj posiłki tak, aby kupować tyle ile zjesz. Dodatkowo robiąc listę zakupów spędzisz mniej czasu w sklepie! 

Ceruj, przerabiaj, oddawaj 

Mamy teraz trochę więcej czasu... może warto wrócić do szycia, zrobić kilka poprawek lub zacerować dziurę... Internet aż kipi od pomysłów na przeróbki ubrań! Pamiętaj, że ubrania, z których wyrosły dzieci warto przekazać dalej.

Stosuj wielorazowe pojemniki na środki czystości i mydło

Napełniając kolejny raz tę samą butelkę mydłem kupionym w większej ilości zużywasz mniej plastiku. 

Odłącz się czasem + przypomnij sobie zabawy bez elektroniki

Odłącz się od telewizora, gier wideo czy komórki. Poczytaj, układaj puzzle, zagraj w planszówki! 

Powrót do blogu

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.