Baby Tula — Instrukcje

Nosidełka Baby & Toddler: Noszenie z przodu | Noszenie na plecach

Nosidełka Free-to-Grow: Regulacja | Zapinanie Pasa Biodrowego | Noszenie z przodu | Noszenie na plecach | Instrukcja Użytkowania Kapturka

Chusty Kółkowe: Przygotowanie chusty kółkowej | Zakładanie chusty | Wiązanie “brzuszkiem do brzuszka” lub na biodrze

Chusty Tkane: Instrukcja użytkowania Chusty Tkanej

Akcesoria: Instrukcja użytkowania Wkładki dla NiemowlątInstrukcja użtkowania nosidełka ergonomicznego Tula

Nosidełka ergonomiczne Tula przeznaczone są dla dzieci od 7 do 20 kg (nosidełko ergonomiczne baby) i od 11 do 27 kg (nosidełko ergonomiczne toddler). Maluszki o wadze od 7 kg, od momentu, gdy są w stanie samodzielnie trzymać główkę i siedzieć w pozycji fizjologicznej „żabki” z nóżkami zwisającymi swobodnie pod kątem prostym, mogą być noszone w nosidełku ergonomicznym Tula Baby bez Wkładki dla Niemowlaka Tula.


Noszenie z przodu

Noszenie z przodu

 1. Zapnij pas biodrowy: przełóż klamrę męską pod gumą zabezpieczającą, następnie połącz ją z klamrą żeńską, dociśnij, aż klikną. Dostosuj obwód pasa biodrowego do swojej talii, pociągając za wolny koniec taśmy. Panel nosidełka powinien swobodnie zwisać z przodu.
 2. Przytul dziecko do klatki piersiowej i rozdziel jego nóżki (nóżki dziecka powinny zwisać za pasem).
 3. Podtrzymując dziecko, podnieś panel nosidełka tak, by okrył plecki maluszka.
 4. Podtrzymując dziecko prawą ręką, umieść lewe ramiączko na lewym barku.
 5. Następnie zmień dłonie i powtórz czynność z prawym ramiączkiem.
 6. Używając obu dłoni, zapnij pasek łączący ramiączka nosidła i wyreguluj go.
 7. Zależnie od potrzeby napnij ramiączka, pociągając za paski regulujące. Dociągnij taśmy ramiączek nosidła do momentu, w którym dziecko zostanie szczelnie otulone panelem, a obwody otworów bocznych będą wielkością odpowiadały nóżkom Twojego dziecka. Zwróć uwagę na to, aby nóżki nie były zbyt mocno ściśnięte.

Noszenie na plecach

Noszenie na plecach

  1. Umieść nosidełko na plecach z ramiączkami na barkach. Zapnij pas biodrowy: przełóż klamrę męską pod gumą zabezpieczającą, następnie połącz ją z klamrą żeńską, dociśnij, aż klikną. Dostosuj obwód pasa biodrowego do swojej talii, pociągając za wolny koniec taśmy, następnie zsuń prawe ramiączko.
  2. Trzymając dziecko na prawym biodrze, wsuń lewą dłoń między nosidełko a swoje ciało. Przytrzymaj dziecko za lewą stopę i przeciągnij ją przez nosidełko.
  3. W tym samym czasie pochyl się do przodu, by przesunąć ciężar dziecka na swoje plecy.
 1. Nadal pochylając się do przodu, podtrzymaj dziecko lewą ręką, wsuwając prawą rękę w ramiączko.
 2. Po umieszczeniu ramiączka w odpowiedniej pozycji, używając obu dłoni, zapnij pasek na klatce piersiowej i wyreguluj zacisk.
 3. Zależnie od potrzeby dociągnij ramiączka, pociągając za paski regulujące. Dociągnij taśmy szelek nosidła do momentu, w którym dziecko zostanie szczelnie otulone panelem, a obwody otworów bocznych będą wielkością odpowiadały nóżkom Twojego dziecka. Zwróć uwagę na to, aby nóżki nie były zbyt mocno uciśnięte.


Instrukcja użytkowania nosidełka Free-to-Grow 

W pełni regulowane nosidełko ergnomiczne Free-to-Grow Baby Carrier ma możliwość ustawienia różnych szerokości i wysokości panela zapewniając ergonomiczną pozycję na różnych etapach rozwoju dziecka. To innowacyjne i proste w użytkowaniu nosidełko nie wymaga stosowania wkładki dla niemowlaka i można w nim nosić maluszki o wadze od 3.2 kg.


Jak dopasować nosidełko Free-to-Grow

Dolna część panela ma trzy ustawienia. Każde z ustawień regulowane jest przy pomocy nap po wewnętrznej stronie pasa biodrowego.

panel sizes

WĄSKIE: Najwęższe ustawienie przenaczone jest dla noworodków i niemowlaków o wadze od 3,2 kg.
ŚREDNIE: Ustawienie średnie przeznaczone jest dla dzieci między 3 a 9 miesiącem życia.
SZEROKIE: Ustawienie szerokie można stosować dla dzieci od 9 miesiąca życia.

*Odpowiednia pozycja:
Szerokość panela uzależniona jest od rozstawu nóżek i wygody Twojego dziecka. Prawidłowa ergonomiczna pozycja dziecka to taka, w której dziecko podparte jest od kolanka do kolanka, tak by kolanka znajdowały się mniej więcej na wysokości pępka dziecka i były lekko odwiedzione na boki tworząc kształt litery „M”.

Wybierając szerokość panela, wybierzcie takie ustawienie, w którym nóżki dziecka ułożone będa w pozycji "M" i podparte w stawie kolanowym. Jeśli to uda dziecka, oparte są na brzegu panela oznacza to, że wybrane zostało zbyt szerokie ustawienie.

correct m position

Regulacja szerokości

 1. Ustaw odpowiednią szerokość panela dostosowaną do wieku i wzrostu dziecka.
 2. Zabezpiecz panel zapinając napy po wewnętrznej stronie pasa biodrowego.

USTAWIENIE 1 - Najwęższe ustawienie: Wpiąć nap A w nap 1.
USTAWIENIE 2 - Ustawienie średnie: Wpiąć nap A w nap 2, oraz wpiąć nap B w nap 1.
USTAWIENIE 3 - Najszersze ustawienie: Wpiąć nap A w nap 3, wpiąć nap B w nap 2, wpiąć nap C w nap 1.

base adjustersbase adjusters settings

Regulacja wysokości

short paneltall panel

 1. Aby ustawić najniższą pozycję panela, zaciągnij taśmy regulujące u góry panela. Takie ustawinie dostosowane jest do noszenia noworodków i niemowląt.
 2. Poluzowując taśmy regulujące ustawiasz panel w najwyższej pozycji dostosowanej do noszenia starszych dzieci.
 3. Prawidłowa pozycja: Aby ustalić, które ustawienie wysokości będzie odpowiednie dla Twojego dziecka ustaw je tak, aby twarz dziecka była widoczna ponad krawędzią panela.
correct panel height

Zapinanie pasa biodrowego Free-to-Grow

 1. Ustaw pas biodrowy, tak aby metki skierowane były w Twoją stronę.
 2. Ustaw pas biodrowy na wysokości Twojej talii.
 3. Przełóż klamrę męską pod gumą zabezpieczającą, następnie połącz ją z klamrą żeńską, dociśnij, aż klikną.
 4. Dostosuj obwód pasa biodrowego do swojej talii, pociągając za wolny koniec taśmy tak aby przylegał płasko do Twojego ciała.

Noszenie z przodu - Free-to-Grow

front carry instructions

 1. Ustaw pas biodrowy tak, aby panel zwisał swobodnie z przodu.
 2. Przytul dziecko do klatki piersiowej i rozdziel jego nóżki (nóżki dziecka powinny zwisać za pasem w pozycji "M").
 3. Podtrzymując dziecko, podnieś panel nosidełka tak, by okrył plecki maluszka.
 4. Podtrzymując dziecko prawą ręką, umieść lewe ramiączko na lewym barku.
 5. Następnie zmień dłonie i powtórz czynność z prawym ramiączkiem. Jedną ręką podtrzymuj dziecko, aż do momentu kiedy założysz oba ramiączka.
 6. Używając obu dłoni, zapnij pasek łączący ramiączka nosidła i wyreguluj go.
 7. Zależnie od potrzeby napnij ramiączka, pociągając za paski regulujące. Dociągnij taśmy ramiączek nosidła do momentu, w którym dziecko zostanie szczelnie otulone panelem, a obwody otworów bocznych będą wielkością odpowiadały nóżkom Twojego dziecka. Wyreguluj ramiączka tak, aby zapewnic wygodę sobie i dziecku.
 8. Upewnij się, że dziecko siedzi głęboko w nosidełku wergonomicznej pozycji "M".

Jak zdjąć nosidełko?

 1. Aby zdjąć nosidełko zacznij od poluzwania taśm ramiączek. Nie rozpinaj pasa biodrowego, aż do momentu gdzy dziecko zostanie wyjęte z nosidełka.
 2. Sięgnij ręką do taśmy łączącej ramiączka, aby rozpiąć klamrę piersiwą.
 3. Rozepnij klamrę piersiową podtrzymując dziecko drugą ręką.
 4. Zdejmuj ramiączka jednocześnie podtrzymując dziecko wolną ręką.

Noszenie na plecach - Free-to-Grow

Na plecach można nosić od chwili, gdy dziecko kontroluje mięśnie głowy, karku i korpusu na tyle mocno, aby móc samodzielnie utrzymywać pozycję siedzącą. Na plecach można nosić przy obu ustawieniach wysokości panela przy średnim lub najszerszym ustawieniu szerokości. Najwęższe z ustawień nosidełka może być stosowane wyłącznie podczas noszenia maluszka z przodu. Poproś kogoś o pomoc przy zakładaniu nosidełka jesli nie czujesz się pewnie.

UWAGA: W tej pozycji nie należy nosić dziecka, które nie kontroluje mięśni głowy, karku i korpusu na tyle mocno, aby móc samodzielnie utrzymywać pozycję siedzącą.

back carry instructions

 1. Zapnij pas biodrowy i ustaw go tak, aby panel zwisał swobodnie z tyłu.
 2. Załóż lewe ramiączko.
 3. Usadź dziecko na prawym biodrze.
 4. Trzymając dziecko na prawym biodrze, wsuń lewą dłoń między nosidełko a swoje ciało. Przytrzymaj dziecko za lewą stopę i przeciągnij ją przez nosidełko. W tym samym czasie pochyl się do przodu, by przesunąć ciężar dziecka na swoje plecy.
 5. Nadal pochylając się do przodu, podtrzymaj dziecko lewą ręką, wsuwając prawą rękę w ramiączko.
 6. Po umieszczeniu ramiączka w odpowiedniej pozycji, używając obu dłoni, zapnij pasek na klatce piersiowej i wyreguluj zacisk.
 7. Upewnij się, że dziecko siedzi głęboko w nosidełku. Zależnie od potrzeby dociągnij ramiączka, pociągając za paski regulujące.
 8. Dociągnij taśmy szelek nosidła do momentu, w którym dziecko zostanie szczelnie otulone panelem, a obwody otworów bocznych będą wielkością odpowiadały nóżkom Twojego dziecka. Zwróć uwagę na to, aby nóżki nie były zbyt mocno uciśnięte.
 9. Upewnij się, ze nóżki dziecks są ustawione w ergonomicznej pozycji "M".

Jak zdjąć nosidełko?

 1. Aby zdjąć nosidełko i wyjąć z niego dziecko, pochyl się delikatnie do przodu i poluzuj taśmy regulujące ramiączek. Rozepnij klamrę piersiową jedną ręką, drugą podtrzymując dziecko.
 2. Zdejmij ramiączka jedno po drugim wolną ręką podtrzymując dziecko. Przesuń dziecko na swoje biodro.

Instrukcja użytkowania Kapturka free-to-Grow

 

 1. Każde nosidełko Free-to-Grow wyposażone jest w odpinany kapturek. Przypnij dół kapturka do nap po wewnętrznej stronie panela. Następnie przypnij paski kapturka do ramiączek nosidełka.
 2. Podstawową funkcją kapturka jest podtrzymanie główki starszego dzieca podczas snu gdy noszone jest na plecach. Proszę zachowaj ostrożność używając kapturka nosząc małe dzieci.
 3. Jeśli stosujesz kapturek do okrywania niemowlaka przed promieniami słonecznymi lub podczas karmienia przypinaj go tylko z jednej strony, aby twarz dziecka była widoczna. Upewnij się, że kapturek nie przykrywa całej twarzy dziecka i, że maluszek ma nieograniczony dostęp do powietrza. Bacznie przyglądaj się i przysłuchuj dziecku, by upewnić się, że nic nie blokuje mu swobodnego oddychania.


Instrukcja użytkowania chusty kółkowej

Chusty kółkowe Tula są szyte z naszych pięknych chust tkanych, które zostały specjalnie zaprojektowane i utkane dla Tula. Chusty kółkowe Tula są wyrazem naszej pasji do wzornictwa, dbałości o szczegóły, a przede wszystkim naszego zaangażowania w popularyzowanie noszenia dzieci. Chusty kółkowe Tula to idealne i niezwykle łatwe w użyciu rozwiązanie dla rodziców i dzieci już od pierwszych dni życia maluszka.


Ring Slings - Threading the Rings Instructions

Przygotowanie chusty kółkowej

 1. Chwyć jedną ręką za część chusty z kółkami (ramię chusty), a drugą przytrzymaj drugi koniec chusty (ogon). Upewnij się, ze materiał nie jest poskręcany.
 2. Złóż chustę w harmonijkę i przeciągnij tak złożony ogon przez oba kółka.
 3. Przełóż ogon z powrotem ponad zewnętrznym kółkiem i przez środek wewnętrznego/dolnego, tak jak pasek przez sprzączkę.
 4. Wyrównaj i równomiernie rozłóż materiał między kółkami. Upewnij się, że nie jest poskręcany.

Zakładanie chusty

Zakładanie chusty

 1. Trzymając kółka w jednej ręce, przełóż utworzoną pętlę przez głowę. Kółka powinny znaleźć się na wybranym przez Ciebie ramieniu, a ogon powinien zwisać z przodu.
 2. Na koniec prawidłowo założone kółka powinny znajdować się w zagłębieniu tuż pod obojczykiem. Ponieważ podczas dociągania chusty ich pozycja się obniża, warto na początku umieścić je możliwie wysoko.
 3. Utworzona z chusty kieszonka powinna znajdować się na wysokości Twojego pępka.

Wiązanie “brzuszkiem do brzuszka” lub na biodrze

Wiązanie “brzuszkiem do brzuszka”
lub na biodrze

 1. Podnieś dziecko i ciągle je przytrzymując delikatnie wsuń do utworzonej z chusty po stronie wolnego ramienia kieszonki, rozkładając chustę pomiędzy kolankami dziecka. Możesz nosić maluszka z przodu (brzuszek do brzuszka) lub na biodrze.
 2. Ułóż nóżki dziecka w pozycji tzw. „fizjologicznej żabki”: tak, aby kolanka znajdowały się mniej więcej na wysokości pępka dziecka i były lekko odwiedzione na boki. Nóżki powinny być zgięte zarówno w stawach biodrowych, jak i stawach kolanowych oraz tworzyć kształt litery „M”. Kolanka powinny znajdować się wyżej niż pupa dziecka.
 3. Podtrzymując dziecko jedną ręką, drugą naciągnij chustę na jego plecy.
 4. Rozłóż chustę tak, by materiał otulał dziecko od kolanek do krawędzi ucha. Zadbaj o to, aby pod pupą dziecka znajdowała się wystarczająca ilość tkaniny. Cały czas pilnuj, by nóżki dziecka układały się w fizjologicznej pozycji “żabki”. Upewnij się, że pod pupą dziecka znajduje się wystarczająca ilość materiału, a chusta sięga od kolanka do kolanka. Dociągnięcie chusty pozwoli na uzyskanie minimalnej wielkości otworów na nóżki dziecka.
 5. Zbierz nadmiar materiału z pleców i pupy dziecka i przesuń w stronę kołek.
 6. Podtrzymując dziecko, dociągnij chustę równolegle pasmo po paśmie, ciągnąc za odpowiedni fragment jej ogona.
 7. Jeśli zachodzi taka potrzeba, dociągnij chustę także w dół. Cały czas pilnuj, by dziecko pozostawało mocno przytulone do Ciebie i utrzymywało pozycję “żabki” (zbyt mocne dociągniecie dolnej partii chusty może spowodować wysunięcie się materiału spod pupy dziecka).
 8. Wyrównaj chustę na ramieniu, równomiernie rozkładając materiał. Prawidłowo założone kółka powinny znajdować się w zagłębieniu tuż pod obojczykiem, a „ramię chusty” na barku z dala od Twojej szyi.
 9. Rozprowadź materiał chusty równomiernie na plecach, zapewniając sobie i dziecku maksymalny komfort noszenia.


Instrukcja użytkowania chusty tkanej

Chusty Tkane Tula są to chusty żakardowe zaprojektowane i utkane tylko dla TULA. Łączą piękno współczesnej sztuki tkackiej oraz wieki doświadczeń europejskiego i amerykańskiego włókiennictwa i są wyrazem naszej pasji do wzornictwa i noszenia dzieci. Chusty Tkane Tula są wyjątkowo proste i szybkie w użyciu, posiadają certyfikat Oko-Tex Standard 100 i są dostępne w różnych rozmiarach, więc na pewno znajdziesz długość odpowiednią dla swojej sylwetki.


Instrukcja użytkowania

Instrukcja użytkowania

 1. Znajdź środek chusty (środek jest oznaczony naszywką).
 2. Rozciągnij chustę przed klatka piersiową i owiń wokół talii.
 3. Skrzyżuj chustę na plecach i zarzuć jej poły na ramiona, upewniając się, że materiał się nie poskręcał.
 4. Chusta ma teraz dwa “ogony”, luźno zwisające z Twoich ramion.
 5. Utwórz małą kieszonkę z materiału na klatce piersiowej. Delikatnie umieść dziecko w chuście, zsuwając je ostrożnie po ramieniu do kieszonki z materiału. Zapewnij ciału dziecka odpowiednie podparcie, upewniając się, że materiał chusty jest naciągnięty starannie na plecy oraz ramiona dziecka i sięga do krawędzi ucha. Jest to konieczne, zwłaszcza dopóki dziecko nie zacznie samodzielnie trzymać główki.
 6. Asekurując dziecko jedną ręką, drugą naciągnij chustę na jego plecy tak, by sięgała od dołków pod kolankami do krawędzi ucha. Upewnij się, że pod pupą dziecka znajduje się wystarczająca ilość materiału. Chusta powinna być rozpostarta od kolanka do kolanka dziecka, a nóżki ułożone w pozycji „żabki” z kolankami na wysokości pępka.
 7. Wciąż asekurując dziecko, chwyć górną/wewnętrzną krawędź chusty na ramieniu i pociągnij w dół, aby dopasować napięcie materiału do ciała dziecka. Następnie starannie dociągnij kolejne pasma chusty. Materiał powinien dokładnie przylegać do ciała, umożliwiając jednocześnie dziecku swobodne oddychanie.
 8. Przytrzymaj już dociągnięte pasma chusty jedną ręką, asekurując jednocześnie dziecko. Dociągnij w identyczny sposób, jak opisane w p. 7, drugą stronę chusty.
 9. Upewnij się, że obie poły chusty są dobrze dociągnięte i nie skręcone, a dziecko jest na prawidłowej wysokości. Sprawdź, czy możesz swobodnie pocałować je w czółko oraz czy dziecko ma nieograniczony dostęp do powietrza.
 10. Skrzyżuj poły chusty pod pupą dziecka i między jego nóżkami, uważając, by nie poluzować napięcia materiału. Poprowadź chustę pod kolankami dziecka do tyłu, za siebie.
 11. Zabezpiecz poły poprzez zawiązanie na plecach podwójnego węzła. Przy prawidłowo zawiązanej chuście dziecko powinno bez podtrzymywania ciasno przylegać do Twojego ciała, pozostając w pozycji tzw. „fizjologicznej żabki”: tak by kolanka znajdowały się mniej więcej na wysokości pępka dziecka i były lekko odwiedzione na boki. Nóżki powinny być zgięte zarówno w stawach biodrowych, jak i stawach kolanowych oraz tworzyć kształt litery „M”. Bacznie przyglądaj się i przysłuchuj dziecku, by upewnić się, że nic nie blokuje mu swobodnego oddychania.

Instrukcja wkładki dla niemowląt tula

Wkładka dla Niemowlaka Tula umożliwia noszenie dzieci od 3.5 kg w nosidełku ergonomicznym Tula Baby do momentu, gdy maluszek osiągnie wagę 7 kg, a jego nóżki będą swobodnie zwisać ku dołowi w pozycji fizjologicznej „żabki”.

Podczas noszenia noworodka nie zalecamy wprowadzania jakichkolwiek modyfikacji w nosidełku Tula lub we wkładce.

Wkładka dla Niemowlaka Tula składa się z trzech części, których należy używać łącznie, kiedy dziecko nie trzyma samodzielnie główki. Kiedy maluszek nie potrzebuje już wkładki do wsparcia główki, możesz odczepić poduszeczkę od wkładki i posadzić na nią malucha.

Wkładka dla Niemowlaka Tula jest przeznaczona do użytkowania wyłącznie z nosidełkiem ergonomicznym Tula Baby. Wkładka nie jest przeznaczona do noszenia dzieci w nosidełku na plecach lub do używania z nosidełkiem ergonomicznym Tula Toddler.


Instrukcja wkładki dla niemowlaka tula

Instrukcja wkładki
dla niemowlaka tula

 1. Połóż wkładkę na bezpiecznej, płaskiej powierzchni (np. na łóżku). Ułóż dziecko na wkładce. Upewnij się, że wkładka przylega do karku maleństwa tak, aby zapewnić główce podparcie sięgające co najmniej do poziomu ciemienia. Podnieś pas i umieść między nóżkami dziecka.
 2. Zapnij na rzepy każdy z trzech pasków: z tyłu i na spodzie wkładki.
 3. Wkładka powinna zakrywać brzuszek dziecka i sięgać w okolice pępuszka.
 4. Zapnij pas biodrowy nosidełka w taki sposób, aby z boku była widoczna klamra, a opuszczony panel nosidełka znajdował się z przodu. Upewnij się, że klamra jest przełożona przez gumkę zabezpieczającą i prawidłowo zapięta. Dociągnij pasek regulujący tak, aby pas biodrowy dość ciasno przylegał do Twojego brzucha, ale nie uciskał go za mocno.
 5. Podnieś dziecko razem z wkładką.
 6. Przytul dziecko we wkładce do klatki piersiowej na takiej wysokości, aby móc swobodnie pocałować je w główkę.
 7. Odchyl się lekko do tyłu. Przytrzymując uważnie dziecko jedną ręką, drugą chwyć opuszczony panel nosidełka i przykryj nim malucha we wkładce.
 8. Nadal podtrzymując dziecko jedną ręką, sięgnij drugą po ramiączko (znajdujące się po tej samej stronie co wolna ręka) i załóż je sobie na ramię.
 9. Zmień ręce podtrzymujące dziecko i sięgnij drugą ręką po wolne ramiączko. Załóż je na ramię.
 10. Zapnij tylny pasek (tzw. pas piersiowy) poniżej karku i dociągnij taśmy ramiączek. Sprawdź, czy dziecko nie ma możliwości przesuwania się w dół w nosidełku.
 11. Wkładając ręce do środka panela, skontroluj pozycję dziecka, zwracając szczególną uwagę na jego nóżki. Upewnij się, że maluch przyjął pozycję “żabki”. Kolanka powinny być nieco wyżej niż jego pupa. Sprawdź również, czy dziecko ma wystarczająco dużo miejsca do swobodnego oddychania. Zwróć uwagę na to, aby główka dziecka była odpowiednio podparta z tyłu i po bokach.
 12. Gotowe! Bacznie przyglądaj się i przysłuchuj dziecku, by upewnić się, że nic nie blokuje mu swobodnego oddychania.

UWAGA: Jeśli Twoje dziecko nie potrzebuje wkładki do wsparcia główki, możesz odczepić poduszeczkę od wkładki I posadzić na nią malucha w nosidełku, aby więcej widział. Podczas używania samej poduszeczki postępuj zgodnie z instrukcją, zaczynając od kroku numer 5.