Święta z dziećmi

Święta z dziećmi

Wiele rzeczy zmienia się gdy zostajemy rodzicami. Te zmiany dotyczą również spędzania Świat i przygotowań do nich. Okres przedświąteczny to miły czas w roku, ale może stanowić również źródło stresu, szczególnie jeśli w wir przygotowań włącza się malutkie dziecko. Oto kilka doświadczeń związanych z Gwiazdką, którymi dzielą się członkowie zespołu Tula. 

 

Robin z oddziału w Niemczech  - Zwolnij

Jak w przypadku każdego wydarzenia lub święta mamy wrażenie, że wszystko musi być idealne. Wymagamy od siebie przygotowania wspaniałego posiłku, zrobienia perfekcyjnych zdjęć rodzinnych, złożenia życzeń wszystkim bliskim. Święta łatwo mogą stać się gonitwą, która sprawia, że zapominamy czym być powinny - spędzaniem czasu z najbliższymi. Gdy planujesz przygotowania do świąt zadaj sobie pytanie czy naprawdę chcesz zrobić daną rzecz czy coś powoduje, że wydaje Ci się że powinieneś. Jeśli nie chcesz mieć w domu choinki, nie kupuj jej. Jeśli nie wyjdzie Ci świąteczny posiłek możesz zjeść świąteczną pizzę i wspominać to w kolejne święta z rozbawieniem. 

 Laetitia z Francji - Rozmawiaj z rodziną

To miłe mieć rodzinę obok siebie, ale czasem trudno ustalić z kim spędzicie święta. W idealnym świecie wszystkie wizyty i spotkania dałoby się pogodzić. Ale w dzisiejszych czasach rodziny mieszkają często w innych miastach czy krajach. Decyzję o tym, gdzie spędzicie święta podejmij kilka tygodni wcześniej i pamiętaj aby przekazać swoją decyzję bliskim, żeby nikt nie był zawiedziony. Kolejna sprawa, o której warto rozmawiać to wybór prezentów dla dzieci. Stwórz listę rzeczy, których Twoje dziecko NAPRAWDĘ potrzebuje, lub będzie używało i przekaż ją rodzinie. To jasne, że każdy dziadek czy babcia chce uszczęśliwić wnuki i dać im najwspanialsze prezenty, ale MNIEJ czasem znaczy WIĘCEJ! Nie ma nic złego w tym, że wyrazisz swoje zdanie na temat planów prezentowych i skierujesz ich na 'rozsądne' tory. 

 

Ewa i Marta z Baby Tula Polska  - Jeden wyjątkowy prezent

Pojawienie się dziecka sprawia, że chcesz mu dać jak najwięcej. Zdarza się, że za dużo i za wcześnie, a Święta to świetna okazja, żeby zaszaleć. Powstrzymaj się przed kupowaniem zbyt dużo - maluszek nie będzie w stanie tego docenić i zrozumieć. Zastanów się nad prezentem, który zostanie z nim na całe życie np. przytulanką. I jeszcze jedna rada, nie wieszajcie bombek w dolnej części choinki, szczególnie tych szklanych!

 

Anica z Francji - Wsłuchaj się w potrzeby swoje i dziecka

Jako nowy rodzic możesz być pochłonięty codziennymi, nowymi jeszcze obowiązkami - w pierwszych tygodniach życia dziecka dowiadujesz się, że pory drzemki i karmienia są istotne. A święta nie są pod tym względem okresem wyjątkowym. Jest duże prawdopodobieństwo, że dzień Wigilii spędzisz z płaczącym maluszkiem, a przecież jest tyle do zrobienia. Rób tak jak zwykle zapewniając dziecku czego potrzebuje. Jeśli przygotowanie Wigilii lub obiad z bliskimi wydaje Ci się stresujący, nie ma nic złego w spędzeniu tego czasu z tą/tym najbliższym i dzieckiem.

Gdy dzieci są starsze rodzinne spotkania stają się łatwiejsze, ale dla maluszków rozmowy dorosłych przy jedzeniu mogą wydawać się nudne. Można sprawić by poczuły się ważne prosząc by jako pomocnik Mikołaja rozdały prezenty, lub zamienić ich rozdawanie w zabawę. Każdy z uczestników rzuca kostką, ten który wylosuje szóstkę może rozpakować prezent. W ten sposób celebrujemy każdy upominek, a dziecko obserwuje radość wielu osób.

 Priscilla z Baby Tula USA - Nie rób zbyt wiele 

Te pierwsze święta mogą się wydawać bardzo wyjątkowe, ale Ty wciąż się uczysz rodzicielstwa i życia w połogu, więc mimo, że pewnie chciałabyś w pełni skorzystać ze świąt, tym razem postaw na prostotę. Bądź wyrozumiała dla własnych słabości i pamiętaj, że czeka Cię wiele przyszłych Świąt, które przygotujesz z rozmachem.

 

Życzymy Wam Wszystkim Wspaniałych Świąt Bożego Narodzenia!

Powrót do blogu

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.