Karmienie piersią - trudności i rozwiązania

Karmienie piersią - trudności i rozwiązania

 @polozna_mamaga

artykuł napisany przez Agnieszkę Zugaj - doświadczoną położną

 

Mum brestfeeding her baby

O karmieniu piersią można napisać naprawdę wiele. Temat jest złożony i nieustannie prowadzone badania odkrywają przed nami kolejne tajemnice laktacji. Dla wielu kobiet to naturalny, intuicyjny sposób karmienia maluszka. Bez większych problemów mogą karmić tak długo jak chcą w zgodzie ze sobą i dzieckiem. Są też kobiety, które walczą o każdą kroplę mleka. Kiedy ciąża zakończyła się znacznie wcześniej, poprzez cięcie cesarskie lub pojawiły się inne problemy utrudniające właściwe rozpoczęcie laktacji.

Oto kilka sposobów pomocnych na początku mlecznej drogi oraz ułatwiających karmienie.

1. Edukacja

Przygotowanie teoretyczne to solidny fundament dla Twojej laktacji. Możesz skorzystać z zajęć w szkole rodzenia lub umówić się na indywidualne spotkanie z położną. Na rynku dostępnych jest też wiele poradników nt. karmienia piersią - zwróci jednak uwagę na rok wydania oraz autora. Czerp wiedzę z aktualnych źródeł. To co było zalecane jeszcze kilka lat temu w świetlne dzisiejszej wiedzy często jest odradzane. Dobrym tego przykładem jest polecanie herbatki z kopru włoskiego zarówno dla mamy karmiącej jak i maluszka. Nasze babcie i mamy znaczy ten sposób jako coś dobrego i chętnie udzielają takich rad. Stanowisko ESPGHAN (Europejskie Towarzystwo Pediatryczne Gastroenterologii, Hepatologii oraz Żywienia Dzieci) rekomenduje podanie takiej herbatki najwcześniej po skończonym 4 roku życia!

Wiedza teoretyczna przygotuje Cię do tego jak wygląda naturalny proces laktacji. Znajomość procesów zachodzących w ciele pozwala łatwiej odróżnić stan fizjologiczny od patologicznego - tak, abyś wiedziała kiedy zgłosić się o pomoc. Warto dowiedzieć się jak postępować w nawałę, zastoju czy zapaleniu piersi. Jak odczytywać sygnały płynące z ciała.

2. Wsparcie

Procesy hormonozależne (takie jak laktacja) są bardzo wrażliwe na stres i wysokie poziomy hormonów stresu. Twoja chęć karmienia dziecka jest kluczowa, jednak bez wsparcia lub jeśli bliskie Ci osoby nie posiadają właściwej wiedzy mogą ten proces zaburzyć. Dlatego otaczaj się wspierającymi ludźmi, edukuj jeśli jest potrzeba (możesz podesłać artykułu lub poprosić o przeczytanie poradnika) Komentarze odnośnie wielkości piersi i możliwości wykarmienia dziecka, chudości/za dużej zawartości tłuszczu w mleku oraz wiele innych nie powinny mieć miejsca. Kobieta karmiąca potrzebuje przede wszystkim wsparcia i właściwej pomocy zgodnej z aktualna wiedzą medyczna. Kryzysy mogą się pojawiać, ważne żebyś nie została z nimi sama.

 

Mum brestfeeding her newborn in Tula Linen Free-to-Grow baby carrier

3. Wczesne rozpoczęcie laktacji

Ciało kobiety przygotowuje się do karmienia piersią już początku drugiego trymestru, jednak coraz więcej doniesień ze świata kładzie duży nacisk na jak najszybsze pierwsze przystawienie dziecka do piersi. Jeśli rodziłaś naturalnie - przystaw maluszka w ciągu pierwszej godziny po porodzie. Na swojej nagiej klatce piersiowej połóż noworodka w samej pieluszce i w razie potrzeby okrycie się wspólnie. Pozwól dziecku Ciebie poznać za pomocą zmysłu dotyku oraz zapachy. Baby crawl do droga jaka noworodek pokonuje aby dostać się do piersi. Bardzo ważne, aby pozwolić maluchowi na te „poszukiwania”. Jeśli rodziłaś poprzez cięcie cesarskie możesz rozważyć ręczne odciągnięcie siary jeszcze przed operacja i poprosić o podanie jej dziecku po urodzeniu. Bardzo pozytywny wpływ na rozkręcenie laktacji ma kangurowanie nie tylko w pierwszych godzinach po porodzie ale przez cały połóg, a nawet dłużej. Poproś o pomoc w pierwszych przystawieniach do piersi, polecam Ci pozycje biologiczną - jest zarówno wygodna dla mamy jak i maluszka.

4. Właściwa diagnoza problemu

Jeśli pojawią się problemy - pamiętaj żeby się nie poddawać od razu. Niezależnie czy to na początku drogi mlecznej czy po czasie. Właściwe zdiagnozowanie problemu jest niezbędne do jego rozwiązania. Podczas problemów laktacyjnych warto zbadać zarówno maluszka jak i mamę, aby znaleźć przyczynę trudności. Decyzja o zakończeniu karmienia powinna należeć do matki i dziecka. Wiele mitów dotyczących konieczności zakończenia karmienia wciąż funkcjonuje w społeczeństwie i środowisku medycznym. Jeśli znalazłaś się w sytuacji problemowej poproś o wsparcie. Lista certyfikowanych doradców laktacyjnych oraz międzynarodowych doradców laktacyjnych jest dostępna w internecie. Z pewnością w Twoim mieście uzyskasz pomoc, a jeśli nie - rozważ konsultacje online. To naprawdę dobra opcja uzyskania pomocy. Na wielu portalach społecznościowych istnieją grupy wsparcia gdzie również są polecani specjaliści.

5. Ubrania do karmienia

Ubrania do karmienia mogą wydawać się zbędnym wydatkiem. Ja również tak uważałam w czasie karmienia pierwszej córki. To prawda, że w (prawie) każdym ubraniu może uzyskać dostęp do piersi tylko czasem jest to dość kłopotliwe. Szczególnie takie ubrania maja zastosowanie jeśli często karmimy w miejscach publicznych. Na rynku mamy coraz więcej firm, które tworzą dedykowane produkty dla kobiet karmiących. Ładne, funkcjonalne, tak aby zwiększyć Twój komfort podczas karmienia oraz minimalizować ilość odsłoniętego ciała. Z moja drugą córeczka bardzo szybko wróciłam do pracy i często spędzamy czas poza domem. W takich sytuacjach koszulka czy sweter z ukrytym zamkiem okazują się bardzo praktycznym rozwiązaniem.

Agnieszka is breastfeeding her son in her Tula Free-to-Grow baby carrier

6. Baby Tula

Nosidło Tula towarzyszy mi od urodzenia pierwszej córeczki. Bardzo ważne dla rozwoju dziecka jest bliskość rodzica oraz ruch. Możliwość dostosowania ustawień nosidła do wielkości dziecka tak aby miało prawidłowa pozycje jest dla mnie bardzo istotna. Korzystałam praktycznie codziennie, czy to na szybkie wyjście do sklepu czy w drodze do żłobka. Dawało nam to dodatkowy czas bliskości i łatwiej znosiła rozłąkę. Dodatkowo karmienie maluszka w tuli jest naprawdę proste i dyskretne. Bliskość, ruch, możliwość nakarmienia to wszystko sprzyja prawidłowemu rozwojowi dziecka i ułatwia życie mamy.

 

 

Powrót do blogu

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.